Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kamiennej Górze informuje, że Gmina Miejska Kamienna Góra przystępuje do realizacji Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2023. Mając na uwadze powyższe przyjęto uchwałę w sprawie przystąpienia Gminy Miejskiej Kamienna Góra do realizacji Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2023, będącego odpowiedzią na wyzwania, jakie stawiają przed Gminą zachodzące procesy demograficzne oraz elementem lokalnej polityki społecznej w zakresie wsparcia działań na rzecz seniorów niesamodzielnych ze względu na wiek oraz stan zdrowia. Program jest również odpowiedzią na potrzeby seniorów, w związku z utrzymującym się stanem epidemii na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kamiennej Górze planuje realizację Programu Osłonowego w okresie od dnia 1 czerwca 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r.
Do programu kwalifikowani będą Seniorzy w wieku 65 lat i więcej z terenu Miasta Kamienna Góra, którzy mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzący samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkający z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia, zgłaszające się zarówno przez OGÓLNOPOLSKĄ INFOLINIĘ – 22 505 11 11, jak również bezpośrednio do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kamiennej Górze pokój nr 1, numer telefonu 75 646 66 73 i pokój nr 9, numer telefonu 75 646 66 70.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kamiennej Górze informuje, że Gmina Miejska Kamienna Góra przystępuje do realizacji Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2022. Mając na uwadze powyższe przyjęto uchwałę w sprawie przystąpienia Gminy Miejskiej Kamienna Góra do realizacji Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2022, będącego odpowiedzią na wyzwania, jakie stawiają przed Gminą zachodzące procesy demograficzne oraz elementem lokalnej polityki społecznej w zakresie wsparcia działań na rzecz seniorów niesamodzielnych ze względu na wiek oraz stan zdrowia. Program jest również odpowiedzią na potrzeby seniorów w zakresie ochrony przed zakażeniem COVID-19, w związku z utrzymującym się stanem epidemii na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kamiennej Górze planuje realizację Programu Osłonowego w okresie od dnia 1 marca 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r.
Do programu kwalifikowani będą Seniorzy w wieku 65 lat i więcej z terenu Miasta Kamienna Góra, którzy mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzący samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkający z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia, zgłaszające się zarówno przez OGÓLNOPOLSKĄ INFOLINIĘ – 22 505 11 11, jak również bezpośrednio do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kamiennej Górze pokój nr 1, numer telefonu 75 646 66 73 i pokój nr 9, numer telefonu 75 646 66 70.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kamiennej Górze w ramach Programu realizował będzie dwa moduły:
MODUŁ I, KTÓREGO CELEM JEST ZAPEWNIENIE USŁUGI WSPARCIA SENIOROM W WIEKU 65 LAT I WIĘCEJ PRZEZ ŚWIADCZENIE USŁUG W ZAKRESIE OKREŚLONYM W PROGRAMIE, WYNIKAJĄCYCH Z ROZEZNANYCH POTRZEB GMINY.
W realizację Modułu I zaangażowani zostaną wolontariusze, poprzez codzienne świadczenie pomocy osobom potrzebującym wsparcia.
OPIS USŁUGI WSPARCIA:
- Wsparcie społeczne:
- uruchomienie wolontariatu w zakresie wspólnego spędzania czasu
z seniorami, w szczególności samotnie zamieszkującymi (np. spacery, rozmowy, wspólne sporządzanie posiłków, zakupów, pomoc seniorom przebywającym na kwarantannie itp.).
- uruchomienie wolontariatu w zakresie wspólnego spędzania czasu
- Ułatwienie dostępności do podstawowej oraz specjalistycznej opieki zdrowotnej poprzez:
- wsparcie/pomoc w umawianiu wizyt lekarskich w miejscu zamieszkania seniora lub pomoc w dowiezieniu seniora na wizytę lekarską, w tym również asystowanie podczas wizyty,
- pomoc w zorganizowaniu transportu na szczepienia,
- pomoc w załatwieniu prostych spraw urzędowych, w zależności od możliwości osoby udzielającej wsparcia, i w razie konieczności – gdy obecność seniora jest niezbędna do załatwienia sprawy – pomoc w dowiezieniu seniora do urzędu.
- Wsparcie psychologiczne:
- informowanie o dostępie do ogólnopolskich „telefonów zaufania” dla seniorów,
- w przypadku stwierdzenia zaistnienia potrzeby objęcia wsparciem z zakresu pomocy społecznej, np. w postaci specjalistycznego poradnictwa – w szczególności psychologicznego czy specjalistycznych usług opiekuńczych – osoba udzielająca wsparcia pomaga seniorowi dokonać czynności umożliwiających otrzymanie niezbędnego wsparcia, w szczególności za zgodą seniora powiadamia ośrodek pomocy społecznej.
- Wsparcie w czynnościach dnia codziennego:
- pomoc/towarzyszenie na spacerze, w wyprowadzeniu psa itp.,
- pomoc w sprawach związanych z utrzymaniem porządku w domu, w tym zapewnienie pomocy w miarę możliwości i zakresu wiedzy wolontariusza,
- pomoc w dostarczeniu produktów żywnościowych, np. Polskiego Czerwonego Krzyża, Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej czy Caritas,
- dostarczanie seniorom zakupów obejmujących artykuły podstawowej potrzeby, w tym artykuły spożywcze oraz środki higieny osobistej (koszt zakupionych produktów pokrywa senior),
- zakup oraz dostarczanie ciepłych posiłków (koszty zakupu posiłku pokrywa senior), o ile usługa tego rodzaju nie jest już finansowana z innych źródeł,
- wsparcie seniorów objętych programem w formie okolicznościowych (świątecznych) paczek z artykułami żywnościowymi i higienicznymi,
- pomoc/towarzyszenie w zakresie załatwienia spraw urzędowych czy przy realizacji recept,
- pomoc świadczona przez osoby mieszkające w najbliższym sąsiedztwie seniora.
MODUŁ II, KTÓREGO CELEM JEST POPRAWA BEZPIECZEŃSTWA ORAZ MOŻLIWOŚCI SAMODZIELNEGO FUNKCJONOWANIA W MIEJSCU ZAMIESZKANIA DLA OSÓB STARSZYCH Z TERENU GMINY KAMIENNA GÓRA PRZEZ ZWIĘKSZANIE DOSTĘPU DO TZW. „OPIEKI NA ODLEGŁOŚĆ”.
OPIS USŁUGI:
- W ramach programu seniorom w wieku 65 lat i więcej z terenu Miasta Kamienna Góra zostanie zapewniony dostęp do tzw. „opasek bezpieczeństwa” wyposażonych w co najmniej trzy z następujących funkcji:
- przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS,
- detektor upadku,
- czujnik zdjęcia opaski,
- lokalizator GPS,
- funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami,
- funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja).
PROGRAM FINANSOWANY BĘDZIE ZE ŚRODKÓW Z FUNDUSZU PRZECIWDZIAŁANIA COVID-19, UTWORZONEGO NA PODSTAWIE ART. 65 USTAWY Z DNIA 31 MARCA 2020 R. O ZMIANIE USTAWY O SZCZEGÓLNYCH ROZWIĄZANIACH ZWIĄZANYCH Z ZAPOBIEGANIEM, PRZECIWDZIAŁANIEM I ZWALCZANIEM COVID-19, INNYCH CHORÓB ZAKAŹNYCH ORAZ WYWOŁANYCH NIMI SYTUACJI KRYZYSOWYCH ORAZ NIEKTÓRYCH INNYCH USTAW.
Komenda Powiatowa Policji w Kamiennej Górze realizuje program profilaktyczny „Wzorowy Senior”, którego celem jest poprawa poziomu bezpieczeństwa seniorów na terenie powiatu kamiennogórskiego.
W ramach projektu „Senior Online”
Szanowni Państwo,
Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "Senior Online", które odbędzie się 3 października o godzinie 09:00 na profilu Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze w serwisie Youtube (link - https://youtu.be/aiFDYTR6r6o).
serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Senior Online”, które odbędzie się dnia 9 maja 2022 roku o godzinie 9:00 w serwisie Youtube na profilu Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze.
W dniu 07 lutego 2022 roku o godzinie 09.00 zostanie przeprowadzone przez funkcjonariuszy policji szkolenie seniorów online, które dostępne będzie https://youtu.be/-qVm0xPiNbs.
Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa
Infromujemy, że wydawanie nieodpłatnej żywności - odbędzie się w dniu 4 lipca 2023 r. (wtorek)
przy ul. Ściegiennego w godz. 10:00-12:00
ŻYWNOŚĆ WYDAWANA BĘDZIE NA PODSTAWIE SKIEROWANIA PO KTÓRE NALEŻY ZGŁOSIĆ SIĘ DO PRACOWNIKA SOCJALNEGO Z REJONU
ZASIŁKI STAŁE - od 20 do 28 września 2023 r.
ZASIŁKI OKRESOWE - od 25 do 28 września 2023 r.
Świadczenia rodzinne:
OSOBY POBIERAJĄCE:
- ZASIŁEK RODZINNY
- ZASIŁEK PIELĘGNACYJNY
- DODATEK DLA RODZIN WIELODZIETNYCH
- JEDNORAZOWĄ ZAPOMOGĘ Z TYTUŁU URODZENIA DZIECKA
- ŚWIADCZENIE RODZICIELSKIE
- OPIEKI NAD DZIECKIEM W OKRESIE KORZYSTANIA Z URLOPU WYCHOWAWCZEGO
- ŚWIADCZENIE PIELĘGNACYJNE
- SPECJALNY ZASIŁEK OPIEKUŃCZY
- ZASIŁEK DLA OPIEKUNA
BĘDĄ POBIERAŁY ŚWIADCZENIA (w dni robocze)
od 20.09.2023 r. do 28.09.2023 r.
OSOBY POBIERAJĄCE:
- FUNDUSZ ALIMENTACYJNY
BĘDĄ POBIERAŁY ŚWIADCZENIE
- 26-27 września 2023 r.
Stypendia:
-
PROGRAM „ASYSTENT OSOBISTY OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ”
– EDYCJA 2024
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kamiennej Górze informuje, że w roku 2024 realizowany będzie program Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2024, który finansowany jest z Funduszu Solidarnościowego.
Głównym celem programu jest wsparcie osób niepełnosprawnych w wykonywaniu codziennych czynności, funkcjonowaniu w życiu społecznym oraz wspomaganie osób niepełnosprawnych w podejmowania wszelkich aktywności. Korzystanie z usług asystenta umożliwi osobom niepełnosprawnym prowadzenie bardziej aktywnego i samodzielnego trybu życia.
Adresaci Programu:
Osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wydane na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych albo orzeczenie równoważne do wyżej wymienionego.
Usługi asystenta w szczególności mogą polegać na pomocy w:
1) wyjściu, powrocie oraz/lub dojazdach w wybrane przez uczestnika Programu miejsce (np. dom, praca, placówki oświatowe i szkoleniowe, świątynie, placówki służby zdrowia i rehabilitacyjne, gabinety lekarskie, urzędy, znajomi, rodzina, instytucje finansowe, wydarzenia kulturalne/rozrywkowe/społeczne/sportowe itp.),
2) zakupach, z zastrzeżeniem aktywnego udziału osoby niepełnosprawnej przy ich realizacji,
3) załatwianiu spraw urzędowych,
4) nawiązaniu kontaktu/współpracy z różnego rodzaju organizacjami,
5) korzystaniu z dóbr kultury - wyjściach do muzeum, teatru, kina, galerii sztuki, wystawy,
6) wykonywaniu czynności dnia codziennego.
Kto może zostać asystentem osobistym osoby niepełnosprawnej
1) osoby posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących kierunkach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, fizjoterapeuta;
2) osoby posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom niepełnosprawnym w formie wolontariatu,
3) osoby wskazane przez uczestnika Programu lub jego opiekuna prawnego, pod warunkiem, że osoba ta spełnia przynajmniej jeden z warunków, o których mowa w pkt 1 lub 2.
Ważne!
Wskazana przez uczestnika Programu osoba:
- nie może być członkiem rodziny osoby wymagającej wsparcia,
- nie może być opiekunem prawnym osoby wymagającej wsparcia,
- nie może wspólnie zamieszkiwać z osobą wymagającą wsparcia.
Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej otrzymuje wynagrodzenie.
Usługi asystenta mogą być realizowane przez:
- 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę,
- 840 godzin rocznie dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym stopniu
niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną;
- 720 godzin rocznie dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym stopniu
niepełnosprawności;
- 480 godzin rocznie dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, z niepełnosprawnością sprzężoną,
- 360 godzin rocznie dla:
a) osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
b) dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
Inne informacje:
- uczestnik Programu za usługi asystenta nie ponosi odpłatności,
- usługa asystenta nie jest uzależniona od kryteriów dochodowych.
Osoby zainteresowane, chcące skorzystać z usług asystenta proszone są o wypełnienie:
Karty zgłoszenia do Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2024 stanowiącej załącznik do Programu.
Karty należy złożyć w następujący sposób:
- osobiście dostarczyć do siedziby Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kamiennej Górze, Aleja Wojska Polskiego 1, 58-400 Kamienna Góra,
- wysłać pocztą tradycyjną na w/w adres