Gmina Miejska Kamienna Góra i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kamiennej Górze zapraszają do udziału w projekcie. pn. „Powiedz nie przemocy” współfinansowanym przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie jednostek samorządu terytorialnego w tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie” – edycja 2022 oraz ze środków budżetu Miasta Kamienna Góra.
Projekt adresowany jest do mieszkańców Miasta Kamienna Góra, realizowany od czerwca do listopada 2022 r.
Realizowane działania w ramach projektu to: diagnoza społeczna, warsztaty edukacyjne, festyn rodzinny oraz 7 kampanii społecznych, których celem jest przeciwdziałanie przemocy w rodzinie.
1.„ Przemoc w dobie pandemii” - 29.07.2022 r. Rynek
2. „ Przemoc karmi się milczeniem „ - 31.07.2022 r. Zalew
3. „ Klaps czy to na pewno metoda wychowawcza?” – 06.08.2022 r. Zalew
4. „ Osoby niepełnosprawne w walce z przemocą domową” 09.09.2022 r. Muzeum
5. „ Przemoc dotyka również starszych” 07.10.2022 r. Muzeum
6. „ Niebieskie karty- forma przeciwdziałania przemocy w rodzinie” 21.10.2022 r.
7. „ Biała wstążka „ 25.11.2022 r.
W dniu 29.07.2022 r. odbyła się pierwsza kampania przeprowadzona na Kamiennogórskim Rynku pod nazwą „Przemoc w dobie pandemii”. W ramach tej kampanii pracownicy MOPS na ulicach miasta Kamienna Góra rozpowszechniali akcję „gestu wołania o pomoc” uświadamiając społeczeństwu, że ten gest pozwoli ofiarom przemocy, bez użycia słów poprosić o pomoc. Subtelny znak (gest zaciśniętej dłoni) można użyć w każdej sytuacji w trakcie rozmowy na wideo czacie, lub podczas pogawędki sąsiedzkiej, aby ułatwić wołanie o pomoc. Pracownicy MOPS zachęcali do skutecznego reagowania.
Następna Kampania odbyła się dniu 31.07.2022 r. na Kamiennogórskim Zalewie pod nazwą „Przemoc karmi się milczeniem”, hasło przewodnie tej kampanii brzmiało: „Widzisz! Słyszysz! Reaguj!” Kampania skierowana była do świadków przemocy, celem jej było przekazanie jak ważna jest interwencja świadków przemocy, która może przerwać tragedię.
Już dziś pracownicy MOPS zapraszają do udziału w kolejnej kampanii, która odbędzie się dnia 06.08.2022 r. na Kamiennogórskim Zalewie. Kampania pod nazwą „ Klaps – czy to na pewno metoda wychowawcza?” Kampania ma na celu uświadamianie lokalnej społeczności, że klaps jest formą przemocy fizycznej.
Kolejna kampania pod nazwą „Osoby niepełnosprawne w walce z przemocą domową” odbędzie się w dniu 09.09.2022 r. w Kamiennogórskim Muzeum. W ramach kampanii zostanie zorganizowana pogadanka dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów na temat zjawiska przemocy w rodzinie i formach jej występowania, przekazanie informacji jak ustrzec się przed nią oraz co zrobić w przypadku znalezienia się w takiej sytuacji – jak reagować i gdzie szukać pomocy.
Następna kampania „Przemoc dotyka również starszych” jest kampanią edukacyjno-informacją, uświadamiającą seniorom symptomy przemocy, ukazanie jej skutków i dostępności wsparcia, gdzie szukać pomocy. W ramach kampanii w Muzeum zostanie wygłoszony wykład przez specjalistę z w/wym zakresu.
Kolejna Kampania to „ Niebieskie karty- forma przeciwdziałania przemocy w rodzinie”
W ramach tej Kampanii uświadomimy społeczeństwo czym jest procedura „Niebieskie Karty”, kiedy jest zakładana, przez kogo i w jakich sytuacjach
Ostatnia kampania – „ Biała wstążka”, której celem jest rozpowszechnienie w naszym mieście idei „ Białej Wstążki” poprzez wyrażenie: Stop przemocy wobec kobiet. Będziemy zachęcać mężczyzn do przyjęcia i noszenia białej wstążki manifestując w ten sposób sprzeciw wobec przemocy.
Pliki do pobrania:
1. Informator
„Przemoc w rodzinie to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste osób, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą”. (art.2 ust.2 ustawy z dnia 29 lipca 2005r o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie)
W dniu 24 czerwca 2011r., zarządzeniem Nr 138/2011, Burmistrz Miasta Kamienna Góra powołał Zespół Interdyscyplinarny Działający na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. W skład zespołu wchodzą przedstawiciele instytucji i organizacji pozarządowych realizujących zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz osoby zaangażowane w kształtowanie lokalnej polityki w tym zakresie:
1. Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kamiennej Górze
2. Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze
3. Sądu Rejonowego w Kamiennej Górze
4. Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla miasta Kamienna Góra
5. Prokuratury Rejonowej w Kamiennej Górze
6. Powiatowego Centrum Zdrowia w Kamiennej Górze Sp. z o.o. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Powiatowy
7. Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kamiennej Górze
8. Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze
9. Zespołu Szkół przy ul. Lubawskiej w Kamiennej Górze
10. Szkoły Podstawowej nr.1 im. ks. Jana Twardowskiego
11. Szkoły Podstawowej nr 2 im. Tkaczy Śląskich
12. Towarzystwa Przyjaciół Dzieci oddział Powiatowy Kamienna Góra
Zespół Interdyscyplinarny działa na podstawie zawartych porozumień między Burmistrzem Miasta a wyżej wymienionymi podmiotami.
Zadania Zespołu Interdyscyplinarnego:
Zespół ma za zadanie m.in. diagnozowanie problemu przemocy w rodzinie, następnie podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą w celach zapobiegawczych bądź podejmowanie interwencji w środowisku dotkniętym patologią. Konieczne jest opracowywanie i realizacja indywidualnych planów pomocy i inicjowanie działań w stosunku do osób stosujących przemoc, a następnie monitorowanie sytuacji w tych rodzinach. Do zadań zespołu należy również dokumentowanie podejmowanych działań, a także ich efektów.
Uruchomienie pracy Zespołu:
Podejmowanie interwencji w środowisku wobec rodziny dotkniętej przemocą odbywa się w oparciu o procedurę „Niebieskiej Karty" i nie wymaga zgody osoby pokrzywdzonej.
Procedura „Niebieskiej Karty” może zostać uruchomiona przez przedstawicieli jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. Policji, oświaty i ochrony zdrowia, w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie.
Zalety Funkcjonowania Zespołu Interdyscyplinarnego
1. Skuteczniejsze rozwiązywanie problemów społecznych.
2. Lepsza koordynacja działań nakierowanych na rozwiązywanie problemów danej rodziny.
3. Wypracowanie modelu współpracy międzyinstytucjonalnej prowadzącej do zwiększenia efektywności w zespołowym rozwiązywaniu problemów
(jasny i sprawny przepływ informacji pomiędzy współpracującymi ze sobą służbami społecznymi, instytucjami, organizacjami, osobami).
4. Zwiększenie poczucia wzajemnego wsparcia podczas rozwiązywania problemów społecznych.
5. Oddziaływanie na politykę lokalną w zakresie pomocy dziecku i rodzinie.
6. Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa własnego oraz społeczności lokalnej.
Biuro obsługi Zespołu Interdyscyplinarnego działającego na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie dla miasta Kamienna Góra mieści się przy ul. Kościuszki 6 w Kamiennej Górze, II piętro, pokój 11, tel. 75-742-87-41, a czynne jest we wszystkie dni robocze w godzinach 7:30 – 15:30.